Tatil için yolu Avşa Adası'ndan geçenlerin buluşması noktası...

Avşa Adası Nereye Bağlıdır?

Adını ilk kez duyanlar için akıllara ilk gelen sorular arasında Avşa Adası nereye bağlıdır yada Avşa Adası nerededir? olmaktadır. Avşa Adası Marmara Adası’na bağlıdır. Marmara Adası Balıkesir’e bağlı ilçe olup, Marmara Denizi’ndeki adaların en büyüğü olmakla birlikte Türkiye’nin ikinci en büyük adası olma özelliğine de sahiptir.

Birinci en büyük ada Gökçeada’dır. İklim türü karmadır, Akdeniz ikliminin özeliklerini taşıdığı gibi Karadeniz ikliminin de etkisi bulunmaktadır. Adaya deniz otobüsleriyle ulaşım sağlanmaktadır. Günümüzde denizlerimizdeki kirlilik oranı her geçen gün artmakta iken bu adamızda denizinin güzelliği ve temiz olması dikkat çekmektedir.Marmara Adası sakinliği, ağaçların çokluğu, doğa güzellikleri bakımından şehir hayatından bunalmış insanların dinlenme alanı açısından önem taşımaya başlamıştır. Adanın en büyük avantajı Marmara adası sakin ve huzur açısından eşsiz bulunmazlığıdır. Dört köyü vardır ve ada gezintileri tatilcilerin vazgeçilmezidir. Balıkçılık ve mermercilik önemli yere sahiptir. Günümüzde balıkçılığın düzensiz yapılması sonucu balıkların azalması balıkçılığın önemini yitirmesine sebep olabilir. Mermer yataklarının bulunmasına bağlı olarak rutubetli bir iklime sahip değildir. Marmara Adası en yakın tatil beldesi olarak Avşa bulunmaktadır. Ada da nüfusun en yoğun olduğu aylar Haziran ve Ağustos aylarıdır. Ada da Çok sayıda pansiyon, otel, motel bulunmaktadır. Blog sayfamızda bu tesisler hakkında da bilgilere ulaşabilirsiniz. Bknz. Bahçeli Pansiyonlar, Denize sıfır oteller, Günlük kiralık evler


Marmara Adası’nda Neler Yapılır?

  • Adada bulunan küçük köyler gezilebilir.
  • Şifalı otlar adada çok azla olduğu için bol bol içilmesi tavsiye edilir. Adaçayı ve kekik dağlarda bol miktarda bulunur ve kendi halinde doğal olarak yetişir.
  • Tarihi mekânlar gezilebilir. Uzun yaşlara sahip çınar ağaçları bulunmakla beraber bu ağaçlar etrafına yapılmış çay bahçelerinde huzurla oturulması tavsiye edilir.
  • Vazgeçilmez ada turu yapılabilir.
  • Şifalı su olarak adlandırılan ve ilçe merkezine yakın olan suyun görülmesi tavsiye edilir.
  • Balık yemeden, adadan toplanan ve doğal yapılan zeytin ve zeytinyağından almadan adadan ayrılmamak tavsiye edilir.

Bağcılık ve buna bağlı olarak da şarapçılık önemli ekonomik kaynaklardandır. Marmara Ada yöre halkı dondurmasını kendisi yapmaktadır. Adada deniz akıntısının fazla olmasından dolayı deniz suyu soğuk ve derindir. Adaya ulaşım gelinen yere bağlı olarak feribotla saat süresi  iki veya iki buçuk saati bulmaktadır. Adada çok sayıda kızılçam ağacı ve zeytin ağacı bulunmaktadır. Yöre halkı zeytincilikle de çok fazla uğraşmaktadır. Marmara Adası üzümden yapılma şaraplarıyla da ünlüdür ancak ihracatı yapılmaz halkın geçim kaynağına ektir. Kar yağışı adaya pek düşmez, genellikle yağış vardır. Bu sebeple de zeytin ağacı fazladır. Adanın orta bölümlerine gidildikçe dağlık alanlar çoğalır, tepelik alanlar da geniş yer kaplar.


11 Mart 2017 1037 okunma
Avsaisland.com

Avşa Adası Tanıtım Gönüllüsü

YORUMLAR