Avşa Adası Otelleri

Avşa Adası Otelleri, Apartları ve Pansiyonları Avsaisland.com'da!

Aşılı Ceviz Fidanı Nasıl Üretilir?

Misafir Puanı
[ 0 / 0]

Fidan üretiminde 1988 yılından günümüze Bandırma’da hizmet veren Kapıdağ Fidancılık ceviz fidanı alırken dikkat edilmesi gerekenler ve aşılı fidan üretimi hakkında sitemize bilgilendirici açıklamalarda bulundu. Kapıdağ Fidancılık yöneticisi Cüneyt Kurnaz “Ceviz heterozigot bir meyvedir. Kendi kendini dölleyemez. Aşılanmadan dikildiği takdirde güreden ibarettir. Ürün vermeye başlanması için en az 10- 15 sene geçmesi gerekmektedir. Bu da ürün verimi açısından çok uzun bir süredir ve bu süre sonunda çıkan meyvelerin kalitesi düşük yani yabanidir.”

aşılama nasıl yapılır

Aşılı Ceviz Fidanı Üremi Nasıl Yapılır?

“Kış mevsiminde dikilen chandler ceviz fidanı toprakla buluştuktan sonra ilkbaharda toprakta fide olarak dışarı çıkar ve uygun bir bakım yapıldığı takdirde Temmuz ile Ağustos aylarında aşıya hazır hale gelir.

Aşıya hazır hale geldiğinde kaliteli anaç araçlardan alınan kalemlerle aşılama işlemi yapılır. Fide üstünde yapılan aşılama işleminden bir kış geçtikten sonra ilkbaharda tomurcuk açar ve aşı yapılan yerden büyümeye başlar. 7-8 ay sonra türüne göre 120 ile 160 cm arası büyüme gösterir. Büyüyen aşılı fide toprağa dikildikten sonra 2 yıl toprakta bekletilir. 2 yıl geçtikten sonra yerinden sökülerek başka uygun bir yere dikilmelidir.”

Aşılı Ceviz Fidanının Özellikleri

Ceviz fidanları yaklaşık iki yılda meyve vermeye başlar. Meyveleri fidan türüne göre iri – seyrek ya da ufak – sık olabilir. Ticari amaçla bahçe kurmak için aşılı fidan diken kişiler, bahçenin kurulacağı yerin bitki örtüsü ve iklim koşulları dikkate alınarak uygun türde fidanlar seçmelidir.

Uygun olarak dikilen ve bakımı yapılan yerli bir aşılı ceviz fidanı 5 seneyi doldurduğunda 8 – 10 kilogram, 10 seneyi doldurduğunda 20 – 30 kilo, 20 ile 60 sene aralığında 50 ile 80 kilogram arasında ürün verir. Yabancı aşılı ceviz fidanlarında ise 5 seneyi doldurduğunda 15-20 kilogram, 10 seneyi doldurduğunda 40 – 60 kilogram, 20 ile 60 sene aralığında ise 80 ile 150 kilogram ürün vermektedir.

Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Cüneyt Kurnaz “Fidan alacak kişiler gerçek aşılı fidan çeşitlerini tercih etmelidir. Bu yüzden mutlaka Tarım Bakanlığı’nca sertifikalı fidanları tercih etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde yıllarca uğraşıp emekleri boşa gidebilir. Bu konuda güvenilir olan firmamız Güneş Fidancılık siz değerli müşterilerine aşılı ceviz fidanı konusunda yardımcı olmak için beklemektedir. Firmamız müşterisine değer verip saygı duyar. Verdiği hizmetin tüm sorumluluklarını yerine getirir. Yeni müşteriler çekebilmek için elindeki müşterileri memnun etmek gerektiğini bilincindedir. Birinci önceliğimiz müşteri memnuniyeti olup cinsine uygun olarak ceviz fidanı yetiştiriciliği ve satışını gerçekleştirmektir.” dedi.

Kapıdağ Fidancılık İletişim Bilgileri

Web Sitesi : https://www.cevizfidani1.com/

Telefon : 0539 824 07 09

18 Eylül 2022 161
YORUMLAR
Onur Kutlu

Avşa Adası Otelleri ve Turizm Tanıtım Gönüllüsü olarak Avşa için tanıtıyor Avşa turizmini yaşatmak için çalışıyorum. Bizi takipte kalın.