Avşa Adası Otelleri

Avşa Adası Otelleri, Apartları ve Pansiyonları Avsaisland.com'da!

Avşa Adası Nerede? Nereye Bağlı?

Misafir Puanı
[ 1 / 5]

avşa adası

Avşa Adası nerede? sorusunun cevabı Marmara Denizi’dir. Avşa Adası Balıkesir’in Marmara İlçesi’ne bağlıdır.Avşa Adası’nın geçim kaynağı yaz aylarında turizmdir.

Avşa adası nereye yakın? :  Ana karada Erdek’e yakındır. Erdek’ten Bandırma karayolu üzerinden Bursa, Balıkesir, İstanbul, İzmit-Kocaeli, İzmir, Ankara gibi yakın diğer çevre illere ulaşım sağlanabilir.
bahar aqua resort
Marmara Adalar Belediyesi sınırları içindeki Avşa Adası’nın Belediye Başkanı 2 dönemdir Süleyman Aksoy’dur. Aksoy Ak Parti’den Belediye Başkanı seçilmiştir. Marmara Adası Kaymakamı 2018 yılından beri Hasan Oğuz’dur. Deniz Mahallesi, Avşa Mahallesi ve Yiğitler Mahallesi olmak üzere 3 büyük mahalleye bölünmüştür. Avşa Adası’nın nüfusu kış aylarında 9 bin yaz aylarında 90 bin civarındadır.

Avşa Adası Nerede? Nereye Bağlı?

Avşa Adası Balıkesir’e bağlı ilçe olup, Marmara Denizi’ndeki adaların en büyüğü olmakla birlikte Türkiye’nin ikinci en büyük adası olma özelliğine de sahiptir. Birinci en büyük ada ise Gökçeada’dır. Avşa Adası‘nın İklim türü karmadır, Akdeniz ikliminin özeliklerini taşıdığı gibi Karadeniz ikliminin de etkisi bulunmaktadır. Adaya deniz otobüsleriyle ulaşım sağlanmaktadır. Günümüzde denizlerimizdeki kirlilik oranı her geçen gün artmakta iken Avşa’nın denizinin güzelliği ve temiz olması dikkat çekmektedir.

Avşa Adası Hakkında

Avşa Adası sakinliği, doğa güzellikleri bakımından şehir hayatından bunalmış insanların dinlenme alanı açısından önem taşımaya başlamıştır. Adanın en büyük avantajı Avşa adası sakin ve huzur açısından eşsiz bulunmazlığıdır. 2 köyü vardır bunlar Yiğitler ve Çiftlik Köyü’dür. Köy gezintileri tatilcilerin vazgeçilmezidir. Balıkçılık ve bağcılık geçim kaynağı olarak önemli yere sahiptir.

Marmara Adası’nda Mermer yataklarının bulunmasına bağlı olarak rutubetli bir iklime sahip değildir. Ada da nüfusun en yoğun olduğu aylar Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Avşa’da Çok sayıda pansiyon, otel, motel bulunmaktadır. Avsaisland.com ana sayfamızda bu tesisler hakkında da bilgilere ulaşabilirsiniz. Bknz. Bahçeli Pansiyonlar, Denize sıfır oteller, Günlük kiralık evler


avşa adası nerede

AVŞA ADASI GENEL GÖRÜNÜM

Avşa Adası’nda Neler Yapılır?

  • Adada bulunan küçük köyler gezilebilir.
  • Şifalı otlar adada çok azla olduğu için bol bol içilmesi tavsiye edilir. Adaçayı ve kekik dağlarda bol miktarda bulunur ve kendi halinde doğal olarak yetişir.
  • Tarihi mekânlar gezilebilir. Uzun yaşlara sahip çınar ağaçları bulunmakla beraber bu ağaçlar etrafına yapılmış çay bahçelerinde huzurla oturulması tavsiye edilir.
  • Vazgeçilmez ada turu yapılabilir.
  • Şifalı su olarak adlandırılan ve ilçe merkezine yakın olan suyun görülmesi tavsiye edilir.
  • Balık yemeden, adadan toplanan ve doğal yapılan zeytin ve zeytinyağından almadan adadan ayrılmamak tavsiye edilir.

Bağcılık ve buna bağlı olarak da şarapçılık önemli ekonomik kaynaklardandır. Marmara Ada yöre halkı dondurmasını kendisi yapmaktadır. Adada deniz akıntısının fazla olmasından dolayı deniz suyu soğuk ve derindir. Avşa Adası’na ulaşım gelinen yere bağlı olarak feribotla saat süresi  iki veya iki buçuk saati bulmaktadır. Adada çok sayıda kızılçam ağacı ve zeytin ağacı bulunmaktadır. Yöre halkı zeytincilikle de çok fazla uğraşmaktadır. Avşa Adası üzümden yapılma şaraplarıyla da ünlüdür ancak ihracatı yapılmaz halkın geçim kaynağına ektir. Kar yağışı adaya pek düşmez, genellikle yağış vardır. Bu sebeple de zeytin ağacı fazladır. Adanın orta bölümlerine gidildikçe dağlık alanlar çoğalır, tepelik alanlar da geniş yer kaplar.
AVŞA ADASI DENİZİ NASIL ?Sıkça Sorulan Sorular

Nasıl gidilir?
Misafir Puanı
[ 1 / 1]

İstanbul Yenikapı-Bostancı’dan deniz otobüsü, Tekirdağ ve Erdek limanlarından arabalı feribotlarla gidilir.


Hangi Bölgede?
Misafir Puanı
[ 0 / 0]

Marmara Bölgesi’ndedir.


İzmir’den Nasıl Gidilir?
Misafir Puanı
[ 0 / 0]

İzmir’den ulaşımı için karayolu ile İzmir Balıkesir Bandırma istikametinden Erdek’e karayolu ile gelerek Erdek limanından arabalı vapurları kullanmalısınız.


İstanbul Avşa Adası arası kaç saat?
Misafir Puanı
[ 1 / 4]

İDO hızlı feribotları ile Yenikapı ve Bostancı’dan ortalama 4 saattir.


İstanbul Erdek Nasıl Gidilir?
Misafir Puanı
[ 0 / 0]

İstanbul Erdek arası ulaşım yapmak istiyorsanız deniz yolu ile Yenikapı yada Bostancı’dan İDO Bandırma İDO deniz otobüslerini kullanabilirsiniz. Bandırma’dan Erdek’e 15 dakikada bir minibüsler ile ulaşım yaklaşık 30 dakikada sağlanabilmektedir. Kendi aracınız ile Erdek Bandırma arası 18 dakikaya kadar düşebilmektedir. Karayolu üzerinden İstanbul’dan geleceksiniz Bursa istikametinden Bandırma’ya ulaşabilirsiniz.


9 Haziran 2020 5961
YORUMLAR
Avatar
Nurettin özkan 1 Ağustos 2018

Çok karmaşık yapılar ,Belediye çok göz yummuş yapılaşmalara ,ara sokaklar çöplerle dolu ,inşallah zamanla bu hükümetimiz ele alır

Cevapla
Onur Kutlu

Avşa Adası Otelleri ve Turizm Tanıtım Gönüllüsü olarak Avşa için tanıtıyor Avşa turizmini yaşatmak için çalışıyorum. Bizi takipte kalın.