Önerilen Avşa SitesiAvşa Adası Otelleri

Bozcaada Rehberi 2024

Bozcaada, Türkiye'nin üçüncü büyük adası ve Ege Denizi'nin kuzeyinde Çanakkale Boğazı'nın hemen girişinde konumlanmıştır. Adanın büyük bir bölümü bağlarla kaplıdır ve az miktarda tahıl, baklagiller ve meyve yetiştirilmektedir.

Yüz ölçümü

Bozcaada’nın yüz ölçümü 40 km²’dir ve anakaraya uzaklığı sadece 6 km’dir. Tenedos adıyla da bilinen adanın tarihi M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanır ve Pelasglar, Fenikeliler, Atinalılar, Yunanlılar, Persler, Büyük İskender, Bizanslar, Cenevizler, Venedikler ve Osmanlılar gibi birçok medeniyetin egemenliği altına girmiştir.

Geçim Kaynakları

Adanın önemli geçim kaynaklarından biri de balıkçılıktır. Balık göç yollarının üzerinde olması denizini bereketli kılmıştır ve Sinarit, mercan, karagöz, uskumru, sardalya, çipura, levrek, kupa, sarpa gibi birçok çeşit balık adaya özgüdür. Kalamarı ve ahtapotu da oldukça lezzetlidir ve denizi son derece temizdir.

İklimi

Bozcaada rehberi‘ne göre coğrafyası farklı bir iklim yapısına sahiptir ve kuzey rüzgarlarını bolca alır. Akdeniz iklimine sahip olmasına rağmen nem oranının düşük olması, iyi üzüm yetişmesine olanak sağlamaktadır.

Gezilecek Yerler

Bozcaada Feribot iskelesi yanaştığı yer ilçe merkezidir ve aynı zamanda adanın tek toplu yerleşim yeridir. Eski mimari dokusu korunmuştur ve kasabanın ortasından geçen bir dere ile Rum ve Türk Mahallesi olarak ikiye ayrılmıştır. Türk mahallesi tek katlı taş ve iki katlı cumbalı evlerden, kıvrımlı sokaklardan ve ufak meydanlardan oluşurken Rum mahallesi 1900’lü yılların başında büyük bir yangın geçirdikten sonra Amerika’dan gelen bir mimar tarafından yeniden planlanmıştır. Mahalle, antik kentlerin birçoğunda kullanılmış olan ızgara plana göre, birbirini dik kesen ve hemen hemen aynı genişlikteki sokaklarıyla yeniden inşa edilmiştir. Rum Mahallesi bakımlı evleri ve sokakları ile daha dikkat çekicidir ve sokakların birbirini dik kesmesi düzenli bir hava vermektedir. Mahallenin tam ortasında bir kilise ve saat kulesi yer alır. Ada sokaklarını bir saat içinde yürüyerek gezmeniz mümkündür ve her seferinde yeni bir ayrıntı yakalayabilirsiniz.

Bozcaada‘nın en turistik noktalarından biri kaledir. 1464 yılında Cenevizliler tarafından inşa edilmiş olan kale, daha sonra Osmanlı döneminde de kullanılmış. Kale içindeki müze ise adanın tarihi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler için ideal bir yer.

Adanın en güzel plajlarından biri Ayazma Plajı. Berrak suları ve beyaz kumlarıyla ziyaretçileri büyülüyor. Aynı zamanda çevresinde birçok restoran ve kafe de bulunuyor. Diğer plajlar arasında Beylik Koyu, Habbele Plajı ve Çayır Plajı da var.

Bozcaada aynı zamanda birçok şarap üreticisinin evi. Ada, Türkiye’nin en iyi şaraplarının üretildiği bölgelerden biri. Üzümlerin güneşte kurutulmasıyla üretilen şarapların tadına mutlaka bakmanız gerek.

Bozcaada’nın geleneksel yemekleri de oldukça lezzetli. Deniz ürünleri tabii ki başta geliyor ama zeytinyağlılar, keşkül ve badem ezmesi gibi tatlılar da denemeye değer.

Bozcaada otelleri ile huzurlu ve sakin bir tatil için ideal bir yer. Tarihi ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyülüyor ve unutulmaz bir tatil deneyimi sunuyor. Detaylı bilgi için https://bozcaadan.com/bozcaada/ adresini ziyaret edin.

Misafir Puanı
[ 1 / 5]

Onur Kutlu

Anadolu Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden yüksek lisans derecesiyle mezun oldum, ardından eğitimimi tamamlamak amacıyla dijital pazarlama konusunda çeşitli sertifika programlarına katıldım. Şimdi turizm sektörüne yönelik yazılar kaleme alıyorum. Bu süreçte sahip olduğum bilgi ve deneyimle sektörde önemli bir etki yaratmaya devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu