Avşa Adası Otelleri

Avşa Adası Otelleri, Apartları ve Pansiyonları Avsaisland.com'da!

Çanakkale Geyikli Nerede?

Misafir Puanı
[ 0 / 0]

geyikli-nerede

Geyikli otelleri için araştırma yapan okurlarımıza hemen belirtelim Geyikli Çanakkale’dedir.’ye otobüs, feribot ve araç ile ulaşım mümkündür. Hava yoluyla, trenle, büyükşehirlerden Çanakkale’ye gelinerek kara yolu kullanılmalıdır.

Ezine ilçesine bağlı Çanakkale Geyikli tarihin eski dönemlerini yansıtan tarihi mimarisi ile günümüzde yüksek turizm potansiyeli ile dikkat çekmektedir. Çanakkale İl plaka kodu 17’dir. Buraya gelenler araçlardaki bu koda yabancılık çekmemektedir. Posta kodu gerekli olan durumlar için de Çanakkale Geyikli 17602 koduyla işlemleri sürdürmek mümkündür.

Geyikli Nerede ?

Geyikli Bozcaada karşısında tatil beldesidir. Çanakkale Ezine’dedir.

Geyikli İsmi Nereden Geliyor?

Geyikli‘nin kurucusunun ismi Geyik Baba’dır. Geyik Baba ismindeki kişinin kabri günümüzde Ezine’de bulunmaktadır.

Geyik Baba Orhan Gazi zamanında ilk kez bölgeyi kurmuştur. Simgesel olarak önemi büyük olan çınar dikmesiyle bilinmektedir. Talebe yetiştirerek fetihlerde düşmanlara korku salmasıyla da anılmaktadır. Rivayetlere göre boz geyik üzerinde birçok düşmanı kaçırmıştır.  Dikilen çınarın anlamı ise Osmanlı Devleti’nin kuruluş simgesidir.

Geyik Baba birçok kaynakta Osmanlı açısından önemiyle anılmakta ve civarını korkuttuğu düşmanlar ardından aldığı bilinmektedir. Kurulan Osmanlı’nın yayılmasında da önemli bir kişi olduğu aşikardır.  Hatta Osmanlı yıkılış döneminde Çanakkale’den başlayan direnişte bu sembolik durumun da etkisinin olduğu rivayet edilmektedir.

Geyikli mimari yapısı eski Osmanlı evlerine benzeyen restore edilmiş alanlardan oluşmaktadır. Taş yapıların da olduğu bu yerde, Mısır mimari unsurları görülebilmektedir. Ayrıca sahil kenarlarında ahşaptan evlere de sıkça rastlanmaktadır. Genellikle iki üç katlı evler bulunmakta sevimli bir görüntü vermektedir.

Çanakkale Geyikli Nüfusu Kaç?

Geyikli deniz kenarındaki bir belde olduğu için sıcak havalarda iklime bağlı nüfusunda değişiklikler görülmektedir. Hafta sonlarında da kaçamak tatil yapanlar için önemli bir adres olmaktadır. 2014 senesinde yapılan nüfus sayım bilgilerine göre Çanakkale Geyikli nüfusu 3 bin 630 rakamına karşılık gelmektedir.  Bu sayı yaz döneminde katlanarak çoğalmaktadır. Kış aylarında da yerleşik sayılara yakın düzeyde devam etmektedir. Merkezi yerler ve sahillerde sakin bir belde olduğu için hafta sonu da kalabalık olabilmektedir. https://www.geyikliotelleri.com/ adresinden bölge hakkında bilgi alabilirsiniz.

8 Ağustos 2022 1474
geyikli-canakkale
YORUMLAR
Onur Kutlu

Avşa Adası Otelleri ve Turizm Tanıtım Gönüllüsü olarak Avşa için tanıtıyor Avşa turizmini yaşatmak için çalışıyorum. Bizi takipte kalın.