Avşa Adası Otelleri

Avşa Adası Otelleri, Apartları ve Pansiyonları Avsaisland.com'da!

Ceviz Fidanı Fiyatları 2022

Misafir Puanı
[ 0 / 0]

Ceviz fidanı fiyatları; fidan çeşitlerine göre değişiklik gösterir. 2020-2021 kış sezonunda fidan fiyatları belli olmuştur.  Ceviz fidanı fiyatları toptan ile perakende satışlarına göre de değişiklik gösterir. Yabancı cinsi fidanlarda fiyatları fiyatının boyuna göre 17 ile 32 tl arasında değişiklik gösterir.

Fidan çeşitleri arasında ülkemizde ithal cinsler arasında yabancı cins diye tabir edilen chandler, fernor ceviz fidanı, fernette, franquette ve pedro çeşitlerinin satışı yaygındır.Yerli çeşitlerinde ise şebin, Bilecik, kaman 1 ve Yalova 1-3-4’ün satışı revaçtadır. Yerli fidan fiyatları ise 36-40 TL  arasında alım adedine göre değişiklik gösterir.

aşılı ceviz fidanı üretim

Aşılı Ceviz Fidanı Nasıl Üretilir?

Yukarıda belirttiğimiz çeşitlerin tamamı aşılı cinslerdir. Ceviz fidanı piyasada bildiğimiz cevizin toprağa ekilmesi ile yetişir. 3-4 ayda fidan olarak kendini gösteren fidanın köküne yapılan göz aşısı fidan alımı sağlanır. Bu fidana yapılan göz aşı sayesinde aşılı fidana sahip olunur.

Ceviz çeşidini anaçtan alınarak  yapılan bu aşının türü belirler. Yani basit örnekle belirtmek gerekirse chandler cinsi ceviz ağacı anacından alınan çöğür ile yapılan aşıda chandler ceviz fidanı üretilmiş olur.

Cevizin ana vatanı ülkemizde Bandırma’nın Sahil Yenice Köyü’dür.  Sahil Yenice Köyü’nde yılda 5 milyonu aşkın aşılı fidan yetişir. Ülkemizde ceviz fidanı fiyatlarını Sahil Yenice Köyü’ndeki fidan yetiştiricileri belirler diyebiliriz. Burada yetiştirilen aşılı ceviz fidanları yurt içi ve yurt dışı pazarda alıcı bulur. Türkiye genelinde her ile ulaşan aşılı ceviz fidanları yurtdışında özellikle Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan ve Ukranya’ya ihraç edilmektedir. Yurt dışına ihraç edilen ceviz fidanlarında fiyatlar 2-3 Euro arasında değişmektedir.

açık köklü ceviz fidanı

Ceviz fidanı fiyatlarında ise önemli olan bir diğer nokta fidanın boyudur. Piyasada 50 cm ile 200 cm arasında değişen fidanların boyları fiyatları ile doğru orantılıdır. 150-200 cm arasındaki büyük boy açık köklü fidanın fiyatı 17-25 TL arasında satıcısına göre farklılık gösterir.  Daha yüksek boydaki fidan çeşitleri 25-32 TL arasında toptan alımda alıcı bulur.

Size ceviz yetiştiriciliği için önemli bilgiler aktaran https://www.guvenfidancilik.com/ web sitesini önerebiliriz. Site sahibi firma Güven Fidancılık kesinlikle sözleşmeli olarak çalışmaktadır

18 Eylül 2022 205
YORUMLAR
Onur Kutlu

Avşa Adası Otelleri ve Turizm Tanıtım Gönüllüsü olarak Avşa için tanıtıyor Avşa turizmini yaşatmak için çalışıyorum. Bizi takipte kalın.