Avşa Adası Otelleri

Avşa Adası Otelleri, Apartları ve Pansiyonları Avsaisland.com'da!

Çilek Yetiştiriciliği Nedir?

Misafir Puanı
[ 0 / 0]

Çileğin yetişebilmesi için uygun koşullar değerlendirildiğinde ülkemizin bu konuda öne çıktığı görülür. Bu açıdan bakıldığında hem iç piyasaya hem de dış piyasaya çok rahat üretim yapılabilir. Çilek yetiştiriciliği için doğal ortamı seçilebilir. Ya da uygun şartlar oluşturularak yeni bir ortamda da yetiştirme işi rahatlıkla yapılabilir. Sadece verimli bir yetiştiricilik için seçilen türün önemi büyüktür. En önemli kriterlerin başında da dayanıklılık gelir. Çünkü çilek taşınma ve pazarlama sırasında çabuk bozulan bir meyvedir.

Çilek Yetiştiriciliği İçin Önemli Olanlar

Çilek doğal ortamında veya seralarda yetiştirilen bir meyvedir. Verimli çilek yetiştiriciliği için en önemli olan kriterler ise şunlardır;

  • İklim
  • Yer
  • Toprak

Çilek soğuk hava şartlarında dahi yani -10 dereceye kadar bir önlem alınmadan çok rahat varlığını devam ettirenler. Bu yüzden de yetiştiricilik noktasında riskin en az olduğu meyvelerden biridir. Sadece don olayına dikkat edilmelidir. Bu zamanlarda mümkün olduğu kadar çilek korunmalıdır. Onun haricinde güneş alma süresi gibi kriterler türlere göre farklılık gösterir. Çileğin türleri ve yetiştirilmesi noktasında bilgi için https://www.hortiturkey.com/bitki-yetistiriciligi/cilek-yetistiriciligi  adresine tıklayabilirsiniz.

8 Ağustos 2022 437
YORUMLAR
Onur Kutlu

Avşa Adası Otelleri ve Turizm Tanıtım Gönüllüsü olarak Avşa için tanıtıyor Avşa turizmini yaşatmak için çalışıyorum. Bizi takipte kalın.