Avşa Adası Otelleri

Avşa Adası Otelleri, Apartları ve Pansiyonları Avsaisland.com'da!

Gelincik Çiçeğinin Hikâyesi Nedir?

Misafir Puanı
[ 0 / 0]

Gelincik çiçeğinin hikayesi nedir nasıl bir geçmişi vardır sizlerle kısa bir şekilde anlatalım isteriz. Tarihi çok eskilere uzanan gelincik çiçeğinin hikayesi nedir sorusunun cevabı bazen şifasına atıfta bulunulan bir masalda bazen de çok lezzetli içeceklerin üretildiği bir çiçek oluşuyla anlatılır.

Gelincik Çiçeği Nedir?

Bahar aylarının geldiğini kırlarda açan kırmızı renkli dokunsan kopacak gibi olan yapraklarıyla açan gelincik çiçeği sayesinde anlarız. Gelincik çiçeği nedir konusuna bilimsel yaklaşacak olursak, latince ismini Papaveraceae olduğunu söyleyebiliriz.

İnce ve uzun sapıyla ucunda açan göz alıcı kırmızı çiçeğiyle insana adeta baharın gelişinin doğaya dokunuşunu anlatıyor. Bu çiçek güzel görüntüsünün dışında birçok kaynakta geçen gelincik çiçeğinin hikayesi nedir merakını uyandıran birden fazla hikayeye konu olmaktadır.

Gelincik Çiçeğinin Geçmişi Nedir?

Ülkemizde hemen hemen her bölgede görülebilecek gelincik çiçeğinin geçmişi nedir dediğimizde anlatılan hikayelere bakılırsa çok uzun yıllar öncesine uzanmaktadır. Romalılardan Yunan mitolojisine birçok tarihi medeniyette gelin çiçeğinin izlerine rastlanmaktadır.

Tarihi bazı kaynaklarında gelin çiçeği hikayesi olarak yer verilen birkaç örnek ise şu şekildedir;

Romalılar dönemlerinde birbirlerine aşık olup sevda acısı çekenlere gelincik çiçeğinden yapılan içecekler verilerek sakinlik şifası almaları sağlanırmış.

Bir başka hikâyede ise Yunanlıların mitolojik tarihlerinde tanrılardan birinin uyutmak istedikleri çocuklara bu çiçeklerden yapılmış gelincik çiçeği tacı vererek uyumalı beklenirmiş.

Doğanın bize sunduğu lütuflardan olan bu kırmızının en güzel tonlarından birine sahip çiçeği gelincik çiçeği hikayesi nedir okuduk öğrenmiş olduk

13 Mayıs 2022 261
YORUMLAR
Onur Kutlu

Avşa Adası Otelleri ve Turizm Tanıtım Gönüllüsü olarak Avşa için tanıtıyor Avşa turizmini yaşatmak için çalışıyorum. Bizi takipte kalın.