Avşa Adası Otelleri

Avşa Adası Otelleri, Apartları ve Pansiyonları Avsaisland.com'da!

PERKOTEK Kartlı Geçiş Sistemi

Misafir Puanı
[ 0 / 0]

Kartlı geçiş sistemi; kapı, bariyer veya turnike bulunan alanlarda kullanılan manyetik kartla kişilerin giriş ve çıkış kontrolü sağlayan sistemdir. Personel ve diğer kişilerin giriş çıkışlarını yetkilendirme ve kontrollerini sağlarken, kart okuyucu ve personel takip yazılımı ile entegre olarak çalışan sistemdir. Kartlı geçiş sistemi, girişlerin belirli yetkilerle yapılmasının istendiği alanlarda ve bu giriş çıkışların kayıt altına alınması istenilen yerlerde kullanılır. Bu sistemler işyerleri, özel ve kurumsal işletmeler, okul, yemekhane, yurt ve hastane gibi alanlarda tercih edilir. Kişiselleştirilmiş kartların içerisine bakiye yüklenebilir, giriş çıkış saatleri kontrol altına alınır. Kullanıldığı alanlar, okul, hastane, fabrika, ofis, site, sinema ve tiyatrolar, metro istasyonları, otobüs terminalleri, liman ve havaalanı gibi geniş yayılım gösterir.

Kartlı geçiş sistemini oluşturan bileşenler; manyetik kartlar, kart okuyucular, kartlı geçiş sistemi panelleridir. Kartlar ve kart okuyucular birbirine uyumlu özel üretimli ekipmanlardır. Kişiye tanımlanan kartların yetkilendirildiği alanlarla sınırlandırılması, giriş ve çıkışların yapılacağı zaman dilimleri, girişe izin verilen alanların hepsi karta tanımlanarak, kişilerin hareketleri kontrol edilir ve kayıt altında tutulur.

İşyerlerinde personellerin yetkilendirilmesi ile işe giriş çıkış saatleri, hakkediş, mola süreleri ve mesai ücretleri hesaplanabilirken yemekhanede kullanılan kartlarda ise bakiye okuması yapılabilir. Bunlar Personel Devam Takip Kontrol Sistemi (PDKS) olarak geçer. PDKS personelin devamlı kontrol edildiği ve hızlı, güvenli geçişin sağlandığı sistemlerdir. Özel olarak tanımlanmış alanlara harici, yetkisiz giriş ve çıkışlar engellenir.

Kartlı geçiş siseminde kapı, turnike veya geçiş noktasındaki kart okuyucular kişinin kartını okutması ile kart Id’si zaman damgasıyla yazılım veritabanına aktarılır. Kartın içerisindeki manyetik bantlar radyo dalgaları sayesinde kart okuyucular tarafından algılanır ve sistemden onay alır. Gerektiğinde buradan kontroller sağlanabilir. Yazılımlar internet üzerinden veya masaüstü bilgisayardan çalıştırılabilir. Kartlı geçiş sisteminin uygulandığı ekipmanlar; elektrikli kilitler, manyetik kilitler, kapı sürgüsü kilitleridir. Kart kullanımının daha kolay hale gelmesi ve olası kopyalanma, yıpranmaların önüne geçilmek istenmesi nedeniyle son zamanlarda anahtarlık tipi kart okuyucular ön plana çıkmıştır. Bunlar nispeten bozuk para büyüklüğündeki manyetik giriş kartlarıdır.

Otomatik Kapı Kilidi

Kullandığımız her eşyanın hayatımızı kolaylaştırmasını ve işlevsel olmasını isteriz. Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte bu durum olanaklı hale gelse de aynı zamanda istenilen en önemli noktada güvenliktir. Güvenlik zafiyeti olmaksızın hayatımızı yaşamak isterken hızla işlerimizi halletmeye çalıştığımız için güvenlik işi, yeni nesil güvenlik sistemlerine kalıyor. Üretici firmalarsa tüm bunları göz önüne alarak yeni nesil kapı kilit sistemlerini devreye sokuyor. İstenilen her özellikte, her alana uyumlu kilit sistemleri kişilerin güvenliğini en yüksek seviyede sağlar.

Evden hızla çıkarız, işyerinden hızla ayrılırız, güvenli olmasını istediğimiz ofis kapısını kilitlemeden odadan çıkarız. Tüm bu sorunların yaşanmaması adına otomatik kapı kilitleri önemli kurtarıcılardır. Güvenli kalmasını istediğini her alanda tercih edilecek sistemlerdir. Klasik kilitlerin yanı sıra daha güvenli ve kompleks kilitlerdir. Kendiliğinden kilitlenen kapılar istenirse parmak izi okuyuculu olarak ayarlandığında bu şekilde de kolaylıkla açılabilir. Birçok opsiyon bir ara da verilen ürünler her marka ve modelde piyasada yerini alır.

İşe yetişmek için hızla evden çıkıldığında kilitlenmeyen kapılar güvenlik zafiyeti oluşturur. Hırsızların işi ise kilitlenmeyen kapılarla çok kolaydır. Böylesi olumsuz durumları önlemek amacıyla otomatik kapı kilitleri anahtarla kilitleme yapılmaksızın kapının kapatıldığında kendiliğinden kitlenmesini sağlar. Kapı mekanik anahtarla kilitlenmemiş olsa da kapı kapatıldığı anda içeriye giren dil kapının kilit sistemini devreye sokar ve kapı otomatik olarak kilitlenmiş olur. Sıkışık zamanlarda hızla evden çıkılırken, anahtarla kilitleme vakti olmadığında otomatik kapı kilidi olan kapılar her zaman kurtarıcıdır. Ev içerisinde de güvenli şekilde bulunurken kilitli kapının kolu aşağı indi anda kilit sistemi devre dışı kalarak tek hareketle kapı kilidi açılmış olur. Yine anahtar ve diğer kilitleri tek tek açmakla uğraşılmamış olur. Bunun yanı sıra uzaktan kumandalı kapı kilit sistemleri mevcuttur. Bunlar çelik kapı kilit otomatiği, göstergeç anahtarlık, kart okuyucu, kart, uzaktan kumanda, mekanik anahtardan oluşan kilit sistemleridir. Uzaktan kumanda ile eşleşen kapı kilitleri hızlıca işlem görür ve geçişler sağlanır. Bunların avantajları, mekanik anahtarların yanı sıra, küçük göstergeç anahtarların bulunmasıdır. Bunlar bozuk para büyüklüğündeki manyetik ürünlerdir.

Şifreli Kapı Kilit Sistemleri

Şifreli kapı kilitleri, işyerleri, ofis, plaza, okullar, özel daireler, hastane, otel, bina girişleri gibi pek çok alanda tercih edilen kilit sistemlerindendir. Sık sık karşımıza çıkan bu kilitler, standart kapılara (mekanik kilitli kapılar) göre daha güvenli geçiş sağlayan sistemlerdir. Günümüzde güvenliğe ne kadar önem verildiği düşünüldüğünde bu tarz sistemler akıllıca tercihler olur. Kapıların şifre sayesinde kişiselleştiği ve korunaklı hale geldiği kilitlerdir. Kişilerin yetkisi dışında alanlara ulaşımı sağlanamaz ve herkes yetkisi dahilinde hareket edebilir. Şifre girilmediğinde açılmayan kapılar güvenlik ihlaline karşı koruma sağlar.

Şifreli kapı kilitleri tuşlu olabileceği gibi dokunmatik olarak seçenekleri vardır. İsteğe göre boyutları renkleri tercih edilerek temin edilir. Uzun ömürlü ve kaliteli kullanım sağlayan kilitlerin su geçirmez özellikte olanları da mevcuttur. Dokunmatik, kartlı, tuşlu, panelli çeşitleri vardır. Tüm kapı modellerine uygun olarak üretilen kilitlerin parçaları piyasadan temin edilebilir. Kilitler elektronik, manyetik ve elektrikli sistemlerdir. İlerleyen teknolojiye göre çeşitlenen ürünler müşterilerin taleplerine göre şekillenir. Gelişen teknoloji sayesinde görselleri, boyut ve fiyatları daha uygun hale gelen kilitler hemen her yerde kullanıcı bulur. Kişiye özel tasarımları istenebilen kilit sistemleri, kişiselleştirilmiş güvenlik hizmeti sunar. Farklı çeşitleri bulunan şifreli kapı kilidi ürünlerin malzeme kalitesi çeşitlidir. Kullanacak kişi sayısı ve ortama göre seçim yapılır. Dış mekanlarda kullanılacak kilitler su geçirmez özellikte ve metal kasalı olanlar tercih edilmelidir. Uzun ömürlü kullanım içinde tuş takımlarının sağlam olmasına dikkat edilmelidir. İlk kullanılmaya başlandığı yıllarda yüksek fiyatlarla satışa sunulmuş olan bu ürünler günümüzde her alanda karşımıza çıkar ve ilerleyen teknoloji sayesinde fiyatları daha uygun hale gelir. Tercih edilen marka ve ürün çeşidine göre fiyat farklılığı olsa da alt ve üst sınır yoktur. Alıcının zevkine ve bütçesine göre değişiklik gösteren ürünlerdir. Oldukça avantajlı ürünlerdir.

Şifreli kapı kilitlerinin avantajları

Anahtar taşıma gerekliliği yoktur

Anahtarlar gibi başkalarının eline geçme durumları olmaz

Kaybolma ve unutma gibi olumsuz durumlar ortadan kalkar

Yetkisi olmayan kişilerin alana erişimi engellenmiş olur

Pratik kullanım sağlayan sistemlerdir.

9 Haziran 2022 177
YORUMLAR
Onur Kutlu

Avşa Adası Otelleri ve Turizm Tanıtım Gönüllüsü olarak Avşa için tanıtıyor Avşa turizmini yaşatmak için çalışıyorum. Bizi takipte kalın.