Avşa Adası Otelleri

Avşa Adası Otelleri, Apartları ve Pansiyonları Avsaisland.com'da!

PERKOTEK PDKS SİSTEMİ

Misafir Puanı
[ 0 / 0]

Personellerinizi Geniş Bir Şekilde Takip Edin

Çalışmak, hayatımızın geniş bir kısmını kapsayan bir olgudur. Bu yüzden insanlar çalışma hayatına büyük bir önem verirler. Çünkü çalışma hayatı olmadan para kazanabilmek oldukça zordur. Bu sebeple insanlar çalışmak zorundadırlar. İşte böyle bir noktada çalışanların takip edilmesi amacıyla işyerleri üzerinde farklı sistemler kullanılmaktadır. Bu sistemlerden en geniş olarak kullanılanı ise personel takip sistemi adı verilen sistemdir. Bu sistem sayesinde hangi çalışanınızın hangi saatte işe geldiğini, hangi saatte çıktığını, hangi gün geç kaldığını, hangi gün geç çıktığını ve hangi gün gelip gelmediğini kolay bir şekilde görebilirsiniz. Bu sayede çalışanlarınıza vereceğiniz ücretler konusunda bir bilgi de edinmiş olursunuz. Bu yüzden bu programlar genel olarak işyerlerinin muhasebe bölümünde kullanılmaktadır. Çalışanlarınızın verimini ve çalışma disiplinlerini de bu program üzerindeki raporlar sayesinde görebilirsiniz.

Ayrıca parmak izi okuyucu PDKS sistemleri kendi içerisinde internet bağlantısı bulundurduğu için verileri işleme noktasında da yardım alabilirsiniz. İşyerinizdeki personel bilgisini başka bir noktaya aktararak farklı alanlarda da çalışmalarda bulunabilirsiniz. Çalışanlarınızın disiplinli bir şekilde davranma noktasında bu programların önemi oldukça büyüktür. Çünkü böyle bir programın olmadığı noktalarda çalışanlarınız 5 dakika da olsa işlerine geç gelmeyi alışkanlık haline getirebilir. Ancak sistemin kullanıldığı noktalarda muhasebe ile işbirliği çatısında çalışıldığı için maaşından kesinti yapılması kişiyi disipline sokacaktır. Bu açıdan bakıldığında sistemin çalışma düzenine de etkisi bulunmaktadır.

Personel takip etmek oldukça zor ver deneyim isteyen bir iştir. Çünkü çalışanların fazla olduğu ortamlarda kişilerin göz ile takip edilmesi imkânsızdır. Böyle bir ortamda sistemin kullanılması zamandan tasarruf sağlayacaktır. Ayrıca sistemin maliyeti kartlı sistemler de dâhil edildiğinde oldukça ucuza gelecektir. Çalışma performansında alacağınız verim bu sistemlerin fiyatlarından daha değerlidir.

İLERİ TEKNOLOJİNİN ÜRÜNÜ; YÜZ TANIMA SİSTEMLERİ

 İlerleyen ve hızla gelişen teknoloji dünyası, eğlence veya iş konularına getirdiği faydaların yanında, sağlam güvenlik sistemlerinin geliştirilmesinde de büyük rol oynamıştır. Çalışma hayatının ve üretimin olduğu her alanda, kaliteli bir güvenlik anlayışının yerleşmesi kaçınılmazdır. Özellikle çalışanların takip edilmesinin gerekli olduğu sanayi, fabrika gibi kuruluşlarda birçok öneriyi beraberinde getirmiştir. Kartla veya şifre ile giriş sistemi, parmak izi okuma sistemi gibi uygulamaların da ötesinde bazı sistemler gelmiştir. Kuşkusuz bunlardan en iyisi de, yüz tanıma sistemleri olmuştur. Yüz tanıma, hiçbir mağduriyete sebep vermeyecek şekilde çalışır ve günümüzde en sık tercih edilen sistem olarak görevini yapar. Bu nedenle de birçok firma, yüz tanıma sistemini kullanmaktadır.

Parmak izini deforme edecek işlerde çalışan personeller, kartını kaybeden veya bir yerde unutan insanlar ve şifresini hatırlayamayan çalışanlar, bu sistemlerin tam anlamıyla kusursuz çalışma sağlayamayacağını gösterir. Ancak Yüz tanıma işlemlerinde bu durumlar yaşanmaz. Kişileri tek tek birçok noktasından kaydeden programın aksama gibi bir durumu söz konusu değildir. Neredeyse ömürlük kullanılacak bir sistemdir. Temas veya özel bir kullanım çabası da gerektirmez. Kişi karşısına geçtiği takdirde, sistem otomatik olarak kişileri tarar ve gelen ve giden çalışan insanları tespit eder. Hiç kimse birbirinin yerine giriş ve çıkış yapamamış olur. Haksızlığın önüne geçilmesi için mükemmel bir uygulama olduğu söylenebilir. Dijital ve iyi tasarlanmış bir içyapısına sahiptir. Ayrıca fabrika ve firmalarda, yüksek oranda zaman kazancı da sağlamaktadır.

Yüz okuma işlemi, birçok yönden sağladığı fayda ile çok fazla tercih edilen bir uygulama haline gelmiştir. Düzenliliği ve sistemli bir çalışma ortamını insanlara sunar. Elektronik bir sayım işlemi artık günümüz dünyasına daha çok yakışan uygulama olarak görülmelidir.

Turnike Sistemlerinin Kullanım Alanları

Genellikle insan giriş ve çıkışlarının fazla olduğu yerlerde turnikeler kullanılmaktadır. Bu kullanımın temel amacı; giriş ve çıkışları belli bir sıraya sokarak hem oluşacak aşırı kalabalığın önünde geçmek hem de güvenlik önlemi almaktır. Turnike kullanımları bulunduğu yerin yoğunluğuna göre farklılık gösterir. Ebatları büyük ve küçük olan turnikeler mevcuttur. Tek ayaklı turnikeler, çift kollu turnikeler, üç kollu turnikeler, kelebek turnikeler, kanatlı turnikeler, duvar turnikeleri ve engelliler için özel yapılmış VİP turnike modelleri bulunmaktadır.

Genellikle insanların giriş ve çıkışlarını sağlayan bu sistem kart ya da jeton ile çalışmaktadır. İstenmeyen kişileri yani kartı ya da jetonu olmayan kişilerin bu sistemden geçmeleri mümkün değildir. Genellikle büyük şirketler ve fabrikalarda kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise; personel giriş ve çıkışının sağlanmasıdır. Ayrıca giriş ve çıkış yapan personelleri içinde bulundurduğu yazılım ile kaydetmektedir. Bu kaydettiği giriş ve çıkış saatlerini rapor olarak her gün ana bilgisayara göndermektedir. Ayrıca fabrikaların, şirketlerin, okulların ve hastanelerin yemekhanelerinde de turnike sistemi görmek mümkündür.

Turnike sistemleri oldukça basit ve hızlı çalışmaktadır. Bunun yanı sıra kurulumu oldukça kolaydır. Fabrikaların girişine kurulan turnikelere bağlı cihaza fabrikada bulunan bütün personel tanıtılır. Bu tanıtımlar genellikle kart ile olmaktadır. Ayrıca parmak izi ve yüz tanıma sistemleri de mevcuttur. Cihaza tanıtılan personel bir sonra ki geçişinde kartını bastığı anda cihaz onu tanır ve turnikeleri açar. Belli bir süre açık kalan turnikeler daha sonra tekrar kilitlenirler. Bir sonraki personel geçişine kadar kilitli kalırlar. Kartı olmayan hiç kimse bu kilidi açamaz ve turnikelerden geçiş sağlayamaz. Turnikeler paslanmaz çelikten üretilmiştir. Bu yüzden dış ortamlarda da rahatça kullanabilmekteyiz. Herhangi bir yağmurdan ya da kardan etkilenmezler.

15 Haziran 2022 240
YORUMLAR
Onur Kutlu

Avşa Adası Otelleri ve Turizm Tanıtım Gönüllüsü olarak Avşa için tanıtıyor Avşa turizmini yaşatmak için çalışıyorum. Bizi takipte kalın.