Avşa Adası Otelleri

Avşa Adası Otelleri, Apartları ve Pansiyonları Avsaisland.com'da!

PERKOTEK SECUDA X Ray Cihazı

Misafir Puanı
[ 0 / 0]

X Ray cihazları çanta, valiz, koli, paket, poşet ve zarf gibi eşyaların içerisini görüntületip, içeriğinin tespit edilmesinde kullanılan cihazlardır. Bagajları açmadan hızlıca içerisi kontol edilir ve güvenli ise kontrol noktasından geçilir. Aksi durumlarda gerekli müdahale edilir. Havaalanlarında, AVM’lerde, şirket ve kurumlarda, devlet daireleri, otoparklarda sıklıkla karşımıza çıkan güvenlik sistemlerindendir. Maddeleri organik ve inorganik olarak ayırabilir. Tüm maddeler atom ağırlıklarına göre sınıflandırılarak bu şekilde tespiti sağlanır ve buna göre farklı renklendirmelerle ekrana yansıtılır. 3-4 farklı renklendirme sistemi içerisinden geçen eşyaların ayrımını kolaylıkla yapar. Hassasiyete göre uyarı verilmesi istenen ürünler kodlanabilir sesli uyarı alınabilir ya da yine renk kodları ile uyarı verilmesi istenen ürünler rahatlıkla ayırt edilerek cihaz operatörlerince kontol sağlanır.

Cihazlar 3 kısımdan oluşur. X ışını ünitesi; eşyaların konulduğu taşıyıcı bant kısmı. Ekran; x ışınlarıyla tespit edilen görüntüyü ekrana göndererek operatörün görmesini sağlar.  Kontrol paneli; cihaz kontrolünü sağlayan düğmelerin bulunduğu kısım. X Ray cihazları radyasyon yayan ve elektrikten gelen güçle X-ışını üreten bir X Ray jeneratörüne sahiptir. Bu sayede çanta tünele girdiğinde üretilen X-ışını çantayı delip geçerek, tünelin etrafında bulunan dedektörden yansıması ile veri oluşturur. Böylece X RAY görüntü işlenir ve monitörde cihazdan geçen çantanın görüntüsü oluşur. Radyasyon yaymaları nedeni sağlıklı olup olmadığı düşünülen cihazlarda düşük radyasyon yayılımı vardır. Cihazın olası radyasyon sınırını aşmaması için dozimetre (doz ölçer) kullanılır. Periyodik olarakta bakımı yapılan cihazlar eşyaları incelemek için uygundur. Kişiler üzerinde güvenlik araması için metal kapı dedektörleri ve el dedektörleri kullanılır. Cihazlar narkotik  ve patlayıcı maddeler için sesli uyarı verirler. Geçişi yapılan malzeme hakkında detaylı bilgi verirken saat ve tarih göstergesi ile de kayıtlar tutularak tehlikeli durumlarda araştırmalar rahatlıkla yapılabilir.

Kullanım alanına göre farklı cihazlar vardır bunlar posta ve çanta tipi cihazlar, kargo tipi cihazlar, palet tipi cihazlar ve geniş bavul ve bagaj tipi cihazlardır. Bu farklılıklar kullanım yeri, tünel boyu, model ve jeneratör gücüne göredir. İhtiyaca yönelik olarak farklı çeşitleri uygun hizmet sağlar.

Parmak İzi Okuyucu

Parmak izleri kişiye özel, biricik yapılardır. Parmakların son eklem ile uç kısmında yer alan kıvrımların meydana getirdiği izlerdir. Dış derideki girintili-çıkıntılı olarak uzanan yapıya papilla adı verilir. Bu izler kişiye özel şifreler olarak sisteme kayıt edilir. Cihaza okutulan iz ile veritabanında kayıtlı olan iz uyuşursa işlem devam eder. Herkese özel olan bu parmak izi şifreleme sistemlerinde de aktif olarak kullanılır. Günümüz teknolojisinin geldiği noktada güvenlik oldukça önemli ve hassas konuların başında gelir. Hız çağında yaşamın dinamiğini kaybetmeden uyum sağlamak için geliştirilen teknolojiler bu konuya özellikle önem verir. Kişiye özel olması nedeni ile parmak izleri en güvenilir şifreleme yöntemlerindendir.

Parmak izi okuyucu sistemlerinin pek çok çeşidi piyasada yer alır. Bunlar yalnızca parmak izi ile entegre olan cihazların yanında, parmak izi okuyucu + kart + şifre tanıma sistemi ile birlikte sunulan cihazlarda mevcuttur. Böylece olası aksaklıklarda kart ve şifre girme yöntemi ile işlemler aynı hızda devam eder. Parmak izi okuyucu hafızasına binlerce parmak izi tanımlanıp kayıt altına alınır. Böylece okutulan parmak ile eşleşme sağlanarak giriş çıkışlar ve yapılacak işlemler hızlıca halledilir. Sabit duvara veya turnike gibi güvenli geçiş sistemlerine entegre edilebilen okuyucuların yanı sıra portatif olanlarda piyasada mevcuttur.

Kullanım alanı oldukça geniş olan okuyucular, kamusal ve özel sektörde, suç takibinde, üniversiteler, yemekhane, hastane, yurt ve okullarda, gümrük noktaları, tesislerin üye takibi ve bilgi işlem merkezlerinde tercih edilir. Daha çok personel takip sistemi ve geçiş kontrol sistemlerinde tercih edilir. Personelin mesai başlama ve bitiş saatlerini takip etmek için kullanılırken mola süreleri ve izinlerde kullanılan veriler arasında yer alır.

Parmak izi okuyucu cihazların kullanım avantajları;

Parmak izi kaydı ve yönetimi

Kişisel şifreleme

Kopyalamayı engeller

Değiştirilemez

Taklit edilemez

Başkasının yerine kullanılamaz

Kullanma kolaylığı

Kullanılacak alana göre farklı boyutlarda ürün seçeneği

Kart kayboldu,yıprandı,unutuldu gibi sorunları ortadan kaldırır

Giriş-çıkış ve yetki sınırlandırılması yapılabilir

İş yerleri verileri analiz edebilir, personel hakkında bilgi sahibi olabilir

Hızlı işlem sayesinde bekleme ve kuyruklar önlenir

Akordiyon Bariyer

Akordiyon bariyer sistemleri, kullanımı kolay, katlanması ile az yer kaplayan bu nedenle birçok alanda tercih edilen sistemlerdir. Estetik görüntüsü sayesinde kullanılan her mekana uyum sağlar. Farklı renklerde seçenekleri mevcuttur. Kaliteli malzemesi ile iç ve dış mekanlardaki tüm hava şartlarına uyumlu ve uzun ömürlüdür. İstenilen ölçülerde temin edilebilir. Bariyerler modüler olarak alınır birbirine eklenerek istenilen boyutlarda uzama ve kısalma sağlanabilir. Hareketli ve sabit olarak seçenekleri sunulan akordiyon bariyerler kullanım amacı ve alanına göre çeşitlilik sağlar. Belirli bir mekanın girişinde güvenlik noktalarında sabit kullanım olanlar tercih edilirken; konser, miting benzeri etkinlik alanlarında portatif olarak tercih edilebilirler. Tekerlekli ayakların kilitlenebilir olmasıyla fonksiyonel kullanım oluşturur ve sarsılmaz yapısı ile devrilmelere karşı dayanıklıdır. Gece görüşüne uygun olarak üzerindeki reflektörler sayesinde karanlık alanlarda da rahatlıkla kullanılır. Özellikle gece gerçekleşen konser, miting ve etkinlik alanlarına giriş ve çıkışların kontrol altına alınması için bu reflektörler güvenlik noktasında kolaylık sağlar.

Katlanır akordiyon bariyer sistemleri geniş kullanım alanı ile güvenlik güçlerinin işini kolaylaştırır. Yoğun kalabalıkların giriş ve çıkışlarını kontrol etmede kullanılırken, kalabalığın belirli bir alanda ilerleme sağlamasına yardımcı olur. Uzun kuyruklarda kargaşayı engelleyerek güvenli alan oluşturur.

Piyasada alüminyum ve plastik malzeme olarak bulunan akordiyon bariyerler hafifliği ile kolay taşıma imkanı sağlar. Kapalı halde 45 cm olan akordiyon bariyer açıldığında ise 2 m boya ulaşır. Kapandığında oldukça az yer kapladığı için kullanılmadığı zamanlarda kolaylıkla depolanabilir. Kapalı halde taşıması kolay olduğu için tercih edilen ürünler arasında yerini alır. Modüler oldukları içinde istediğiniz kadar ekleme yapabilir ve kullanıma göre boyutlandırabilirsiniz. Pek çok firmadan sıfır olarak; istenilen boy, renk,malzeme olarak temin edebilirsiniz.

Teknik Özellikleri

Modüler sistem

Sabit veya hareketli sistem

Tekerlekli ayaklar

Kilit sistemi

Reflektörlü

Alüminyum, plastik, demir malzeme

Kullanım alanları

Otopark giriş ve çıkışlarda

Olay yeri giriş ve çıkışlarında

Gidiş-geliş yollarını ayırmada

Nizamiye girişleri

Miting meydanları

Konser alanları

Fuar ve etkinlik alanları

Yoğun kalabalığı belirli bir noktaya yönlendirmede

Uzayan kuyruklarda

Güvenlik kontrol noktalarında

13 Haziran 2022 194
YORUMLAR
Onur Kutlu

Avşa Adası Otelleri ve Turizm Tanıtım Gönüllüsü olarak Avşa için tanıtıyor Avşa turizmini yaşatmak için çalışıyorum. Bizi takipte kalın.