Avşa Adası Otelleri

Avşa Adası Otelleri, Apartları ve Pansiyonları Avsaisland.com'da!

Plaka Tanıma Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir?

Misafir Puanı
[ 0 / 0]

Plaka tanıma, araç plakası görüntülerini verilerin metinsel bir gösterimine çevirmek için kameraları ve nesne karakter tanımayı (OCR) kullanan bir teknolojidir. LPR sistemleri uygulama ve park yönetimi senaryolarında kullanılır. Park uygulaması durumunda, plakaları okumak için mobil kameralar kullanılır ve veriler doğrulama için bilinen plakalarla karşılaştırılır.

Yönetim durumunda, alanları izlemek için statik kameralar kullanılabilir. Her durumda, LPR her zaman olduğu gibi iş yükünü azaltır ve ilgi çekici bir olay ortaya çıkarana kadar insan müdahalesi gerektirmez.

Otomatik plaka tanıma (ANPR), kuruluşlara etkili ziyaretçi ve otopark erişim yönetimi sunan giderek daha popüler bir çözüm haline geliyor.

Artan araç hırsızlıkları, güvenlik endişeleri, akıllı park çözümlerine artan ilgi ve otomatik araç tanımlama gibi çeşitli eğilimler ve zorluklar bu çözümün popülaritesini artırıyor. Ancak plaka tanıma sistemi tam olarak nedir ve nasıl çalışır?

Otomatik Plaka Tanıma Sistemi (ANPR) Tam Olarak Nedir?

Otomatik Plaka Tanıma, araç plakalarını okumak için optik karakter tanıma kullanan bir teknolojidir. Başlangıçta, ANPR dünyanın dört bir yanındaki polis güçleri tarafından kolluk kuvvetleri amacıyla kullanılmaktaydı.

Ancak, giderek daha fazla sağlayıcı elektronik veri toplama, otopark yönetimi ve akıllı otopark gibi uygulamalar için bu çözümü kullanmanın faydalarını gördükçe kısa sürede güvenlik pazarına girdi.

Teknolojisi, son kullanıcıların bariyerlerde sıraya girmelerine yardımcı olmak için oluşturulmuştur ve güvenli otomatik araç tanımlaması gerektiren yoğun siteler için ideal bir bağımsız çözümdür.

Otomatik Plaka Tanıma Teknolojisi: Nasıl Çalışır?

ANPR, araç plakalarını yaklaşırken otomatik olarak okuyan ve bu ayrıntıların veritabanı kayıtlarıyla karşılaştırılmasını sağlayan Plaka tanıma sistemi  kamerasıdır.

Bu kamera, daha sonra bir aracın plakasındaki rakam ve numaraları bulan ve geçerli numara plakalarını standart format kimlik numaralarına dönüştüren bir okuyucuya geçirilen bir araç plakasının görüntüsünü alır.

Bu veriler daha sonra bu araca erişime izin verilip verilemeyeceğine karar veren erişim kontrol sistemi tarafından analiz edilir. Erişim doğrulanırsa, denetleyici açılması için bariyere / kapıya bir sinyal gönderir.

ANPR sistemi aşağıdaki öğelerden oluşur:

  • Aracın plakasının görüntüsünü aydınlatan ve yakalayan yüksek çözünürlüklü kızılötesi dijital kamera. Bazı ANPR kameralar 240km / s hıza kadar görüntü alabilir.
  • Bilgileri işlemek için yazılım içeren bilgisayar sunucusu.
  • Wi-Fi, Ethernet veya yüksek hızlı veri ağının diğer formları, yaklaşan bir aracı tanımlamak ve doğrulamak için aracın numarasını bilgisayar yazılımına iletir.
  • Çalışanın ve yetkili kişilerin plakalarının bir veritabanı.
  • Bariyerler, kapılar vb. binaya girmek için fiziksel bir engel.
  • Yukarıdakilerin tümüne bağlı erişim denetleyicisi.

Otomatik Kapı Kilidi Sistemleri Nedir? Nasıl Çalışır?

Manyetik kapı kilidi sistemleri, çalışanlarınızı ofislerine kolaylıkla ve güvenlikle girip çıkarmanın kullanışlı bir yoludur. Anahtarsız erişim kontrolü söz konusu olduğunda, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçenek vardır.

Otomatik kapı kilidi sistemleri nedir?

Plastik kart, kimlik kartı veya bir kapının kilidini açmak veya bir binaya erişmek için okuyucunun önünde kaydırdığınız başka bir elektronik anahtar kartı veya göstergeç ile kapının kilidini açan mekanizmalardır.

Anahtar kart erişim kontrol sistemleri birkaç on yıldır var ve dünyadaki işletmeler için çok yaygın bir güvenlik yöntemidir. Anahtar kartı ve anahtarlıklı kapı giriş sistemleri genellikle otoparklara, birden fazla insanın girip çıktığı ofis binalarına, apartmanlara ve belirli alanlara sınırlı erişime sahip büyük kurumsal ofislere erişmek için kullanılır.

Kart okuyucu erişim kontrol sistemleri nasıl çalışır?

Kapı giriş kartı okuyucu sistemi, binaya kimlerin ve ne zaman girebileceğini kontrol ederek güvenliği sağlar. Kart okuyucu erişim kontrol sistemlerinin çalışması için üç ana bileşen gerekir: kapılar için bir güvenlik kartı, kapılar için bir kart okuyucu ve elektronik anahtar kartı kapı kilidi. Elektrikli ve manyetik kartlı kapı kilit sistemleri ile, yakınlık aktivasyonu veya kaydırma kartı kapının kilidinin açılmasını sağlar.

Erişim kontrol kartı sistemi, kapı kartı okuyucularında sunulan anahtar kartı kimlik bilgilerini tespit edip yetki verdikten sonra, manyetik kapı kilidine kilidini açmak için bir sinyal gönderir. Otomatik kapı kilidi sistemi daha sonra kullanıcının kapıyı itme çubuğu, kol veya kilit seti aracılığıyla açmasını sağlar.

Kişi kapının kapatılmasına izin verdikten sonra, manyetik kartlı kapı kilit sistemleri kapıyı otomatik olarak kilitli bir konuma geri döndürür, bu da kapının her girişte güvenli bir şekilde kilitlendiğinden emin olur.

Binaya kurulan kart okuyucu giriş sistemlerinin türüne bağlı olarak elektronik anahtar kartı kapı kilit sistemleri yakınlık, kapı kartı okuyucusunun dokunması veya bir kartın okuyucudan kaydırılması ile etkinleştirilebilir. Bazı kapı erişim kartı okuyucu sistemleri, bir akıllı telefon uygulamasıyla mobil olarak elektronik kapı kilidi sisteminin açılabilmesini destekleme işlevine de sahiptir.

Kapı erişimi veya anahtar kartı kapısı erişim kontrolü için bir kart okuyucu kullanmak, istenmeyen kişileri dışarıda tutmaya yardımcı olurken, yetkili kullanıcıların kolayca giriş yapmasına izin verir. Kapılar için güvenlik kartları da belirli izinlerle ayarlanabilir.

Bazı elektronik kapı kilidi sistemleri, kart okuyucu erişim denetimi, kullanıcıya veya gruba özgü erişim ayrıcalıklarına izin vermek üzere yapılandırılabilir. Ayrıca, kart erişimli kapı kilidi sistemi giriş olaylarını takip erek işletmelerin güvenliklerini takip etmelerine yardımcı oluyor.

20 Haziran 2022 121
YORUMLAR
Onur Kutlu

Avşa Adası Otelleri ve Turizm Tanıtım Gönüllüsü olarak Avşa için tanıtıyor Avşa turizmini yaşatmak için çalışıyorum. Bizi takipte kalın.