Avşa Adası Otelleri

Avşa Adası Otelleri, Apartları ve Pansiyonları Avsaisland.com'da!

Redüktör Nedir?

Redüktör bir dişli sistemine verilen isimdir. Dişliler yardımı ile dönme hareketi, değişir. Vites kutuları bulunur ve beraber, dişlilerin düzeneklerini dengeler. Yapı olarak, dişli çarklar, gövde kısmının içinde yer alır. Ayrıca miller ve yatak gibi kısımları da bulunur.

Redüktörün, kullanım şekline göre avantajları vardır. En dikkat çeken avantajı dişlilerin ayrı ayrı tasarlanabilir olmasıdır. Yani özel bir entegrasyon çalışması yapılmadan, tasarım yapılabilir. Bu da üretim açısından maliyeti düşürür. Uygulama daha kolay bir hale gelir. Hizalama problemi yaşanmaz ve akuplaja ihtiyaç duyulmaz.

Redüktör Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok parçadan oluşan redüktörleri seçerken de dikkat etmek gerekir. Giriş kısmındaki mil devri önemlidir. Buna göre seçim yapılması gerekir.

Ayrıca kayış ve kasnak arasındaki orantı da önemlidir. Motor devri ile mil devri karıştırılmamalıdır. Bunlarla birlikte, radyal yüklerinde kontrol edilmesi gerekir.

Redüktör Motorun Görevi Nedir?

Redüktör motorun görevleri fazladır. Birçok alanda kullanılır. En çok vinç, değirmen ve kırıcı gibi şeyler de tercih edilir. Redüktör motorlar, hız sayesinde düşer ve bunun sonucunda da yüksek bir tork oluşur. Redüktör motor, deviri sabit olan motorların değişebilen dönme hareketine dönüşmesini sağlar.

Bağlanma yeri, motorun çıkış kısmında yer alan şafttır. Redüktör motorlar 3 bölüme ayrılır. Dişli çark, miller ve yataktır. Üretim aşamasında farklı malzemeler kullanılır. Çelik, demir ve alüminyum en çok tercih edilenlerdir. Dişli bir sistem olduğu için devamlı olarak yağlaması gerekir.

Redüktör Sistemi Neden Kullanılır?

Redüktör sistemi bazı amaçlarla kullanılır. Bunlardan bazıları ise;

– Araçlardaki miller arasındaki güçleri iletebilmek

– Değişik yönlere dönmeyi sağlamak

– Hacimin küçük olduğu alanlarda büyük çevirim oluşmasını sağlamak

İki eleman dönerken, devinim açısından bağımsızlık alanı sağlamak gibi farklı amaçlarla kullanılır.

Redüktör Arızaları Nelerdir?

Redüktörler de zaman zaman arızalar oluşabilir. En sık görülen arızalar, dişlilerde kırılma meydana gelmesidir. Ayrıca kama kırılması da çoğu zaman oluşabilir. Şerit testere kullanımın da sıklıkla oluşur. Bu da dişlilerin birbirleri için de boş dönmesine neden olur.

Böyle durumlarda hemen tamir edilmelidir. Daha detaylı bilgi için https://www.sanayiden.com/reduktor-sanayi-sanayi-urunleri sitesini ziyaret edebilirsiniz.

26 Mayıs 2021 218
YORUMLAR
Onur Kutlu

Avşa Adası Otelleri ve Turizm Tanıtım Gönüllüsü olarak Avşa için tanıtıyor Avşa turizmini yaşatmak için çalışıyorum. Bizi takipte kalın.