Avşa Adası Otelleri

Avşa Adası Otelleri, Apartları ve Pansiyonları Avsaisland.com'da!

Avşa Adası Tarihi

Misafir Puanı
[ 0 / 0]

Avşa Adası tarihi M.Ö. zamanlara kadar dayanmaktadır. Edinilen bilgilere göre ilk zamanlar anakaraya bağlı olan toprak parçası zamanla ayrılarak ada halini almıştır.

Avşa Adası tarihin büyük bölümünde boş kalmış hiç kimse tarafından kullanılmamıştır. Orta Çağ döneminde Bizans İmparotorluğu zamanlarında suçluların sürgün yeri olarak kullanılan adada yerleşik yaşam olmadığı için tarihi kalıntılara da rastlanmamaktadır. Sadece Bizans zamanında kalma kilisenin temelleri bulunmaktadır.

Çevresindeki yönetimlerin idaresi altında kalan ada, kullanılmadığı için tarihi olaylara da şahitlik etmemiştir.

Bizans İmparatorluğunun yıkımından sonra Osmanlı Devleti’nin himayesine geçen adada o zamanlar Türkler, Rumlar ve Yahudiler yaşamaya başlamıştır. Bir süre sonra adada sadece Türkler kalmıştır.

Cumhuriyet Döneminde ise tarımcılık ve hayvancılık faaliyetleri ile geçimini sağlayan adada, 1970’li yıllarda turizmciliğin önem kazanması ile yakın çevrelerin tatil bölgesi halini almaya başlamıştır.

Avşa Adası‘nın tarihinde ada birçok farklı isimle anılmıştır.  Aosia, Afissia gibi isimleri bulunan ada Araplar Adası adıyla da anılmıştır. Çok yakın zamana kadar Türkeli olarak bilinen ada 2005 yılında Avşa adını almıştır.

Son yıllarda İstanbul, Trakya ve çevresinin hafta sonu kaçamakları ve yaz tatilleri için sıklıkla tercih ettiği Avşa Adası popülerliğini koruyarak ziyaretçi sayısını her geçen sene arttırmaktadır.

Kaynak : Avşa Adası Tarihi

avşa adası tarihi

9 Ağustos 2022 624
YORUMLAR
Onur Kutlu

Avşa Adası Otelleri ve Turizm Tanıtım Gönüllüsü olarak Avşa için tanıtıyor Avşa turizmini yaşatmak için çalışıyorum. Bizi takipte kalın.